Operacje powiek

Skóra na powiekach wraz z upływem czasu może utracić swoje właściwości elastyczne, a wiąże się to ze zjawiskiem opadanie powieki (tzw. ptoza). Wyraz twarzy może bardzo się przez to zmienić, a twarz może się wydawać zmęczona. Rozwiązaniem tego problemu może być korekcja powiek (blefaroplastyka).

Blefaroplastyka - korekcja powiek

Zabieg związany z korekcją powiek (blefaroplastyka) to usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych, lub dolnych.

Powieki górne, które wymagają operacji plastycznej mogą powodować tzw. widzenie boczne albo też uszkodzenia obwodowe, które mają uciążliwe konsekwencje zaburzenia widzenia.

Plastyka powiek może się okazać doskonałym sposobem na przepukliny tłuszczone, zwane potocznie „workami” jak również na przepuklinę połączoną z ptozą. Korekcja powiek, którą jest usuwanie nadmiaru skóry z okolicy powieki – a jeśli to konieczne również części mięśnia okrężnego, który jest powiększony – nie jest uciążliwym zabiegiem. Cała procedura jest szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania. Rekonwalescencja po samym zabiegu nie wymaga również żadnych szczególnych działań.

Plastyka powiek górnych zwykle jest przeprowadzana w ciąg kilkudziesięciu minut i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Kandydatami do tej chirurgicznej korekcji mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem.

Blefaroplastyka - najważniejsze informacje

Jak przygotować się do operacji plastycznej powiek?

Przed operacją otrzymacie Państwo wiele wskazówek od Chirurga jak przygotować się do zabiegu. Jak wygląda postępowanie po zabiegu, oraz okres rekonwalescencji.

Przed zabiegiem powinno wykonać się zestaw badań laboratoryjnych, które zostaną zalecone przez lekarza między innymi takich jak – morfologia, APTT, poziom elektrolitów. Należy zapoznać się i wypełnić przekazany na pierwszej wizycie kwestionariusz ankiety i zgodę na zabieg.

Czy w trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie?

Korekcja powiek (blefaroplastyka) wykonywana jest po zastosowania znieczulenia miejscowego.

Jaki jest przebieg zabiegu korekcji powiek?

Na górnej powiece, w miejscu naturalnej fałdy skóry przeprowadza się cięcie. Następnie usuwany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej razem z cienkim paskiem mięśnia. Na koniec nacięcie zamyka się jedną z warstw cienkich szwów, zaś blizny są ukrywane w naturalnej fałdzie górnej powieki. Cały zabieg przeprowadza się używając diatermii radiofalowej.

Postępowanie po zabiegu

W ciągu kolejnych dni wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy powiek celem redukcji obrzęku i siniaków. Rozmiar zasinień jest zmienny osobniczo – największe siniaki występują w ciągu pierwszego tygodnia i następnie stopniowo ulegają wchłonięciu.

W pierwszych 2 dobach po zabiegu należy stosować wysokie ułożenie głowy podczas odpoczynku.

Pacjenci wracają zwykle do aktywności około 10 dni po zabiegu. Kobiety, które stosują delikatny makijaż powiek, mogą z niego korzystać już po tygodniu. W pierwszym tygodniu po operacji nie powinno się spożywać alkoholu, natomiast około trzech tygodni po operacji należy się wstrzymać od aktywności sportowej oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Szwy są usuwane już po 7-10 dniach, zgodnie z zaleceniem chirurga.

Blefaroplastyka - przeciwwskazania

Jest kilka przeciwswskazań do wykonania zabiegu blefaroplatyki – korekcji powiek, między innymi są to wszelkie ciężkie choroby jak skazy naczyniowe, niedokrwistość, cukrzyca, duże nadciśnienie, ropne stany zapalne na skórze twarzy.

 

Przed zabiegiem

Po zabiegu